Strona główna Instytut Filozofii informuje
Instytut Filozofii informuje
- Dr Ewa Odoj w marcowej „Akademii Wartości”
W poniedziałek, 13 marca 2023 r., odbył się trzeci wykład otwarty online z cyklu „Akademia Wartości” we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. H. Kołłątaja w Krakowie. Tym razem jego tematem był: „Rola autorytetów w relacji rodzic-dziecko w perspektywie filozoficznej”, a wygłosiła go dr Ewa Odoj, Instytutu Filozofii AIK. Pani Doktor zaserwowała ok. 90 zgromadzonym słuchaczom trochę lekkostrawnej epistemologii, zgłębiając pytania o to, czym jest autorytet epistemiczny i jak to się przekłada na życie, a dokładnie na relację rodzic/nauczyciel/wychowawca – dziecko.
- Otwarty Dzień Filozofii, 23 marca 2023 r.
W czwartek, 23 marca 2023 r., odbył się pierwszy Otwarty Dzień Filozofii – nowa inicjatywa Instytutu Filozofii promująca filozofię w środowisku szkół średnich. Było to duże przedsięwzięcie, które bardzo aktywnie i różnorodnie promowaliśmy od wielu miesięcy. Zaproponowaliśmy 13 różnych wydarzeń, część z nich, 3 konkursy wyprzedzały ODF, a 10 odbyło się w trakcie ODF w 3 równoległych sesjach. Uczniowie mogli wybierać interesujące ich zajęcia, które były głównie warsztatami: filozoficzne wątki w filmie fabularnym, filozoficzny film o dobrym życiu wraz z dyskusją, filozoficzne problemy w nowych technologiach, filozofia Kartezjusza w poezji Herberta, o dylematach moralnych, o wątkach filozoficznych w grach wideo, o hermeneutyce i interpretacji w grze Mastermind. Nową, stworzoną przez nas marką, był „IDEAx – krótko o ważnych ideach”, wydarzenie, w którym znalazły się 4 inspirujące wykłady w formacie TEDx. Nietypową praktyką filozoficzną, która bardzo wciągnęła uczniów, były podchody organizowane na terenie Uczelni oraz w jej otoczeniu. W ODF uczestniczyło ok. 100 uczniów z kilku szkół w Krakowie i Nowym Sączu. Byli to aktywni i inteligentni młodzi ludzie, ciekawi świata, otwarci na interakcje i wspólne myślenie. Różne aktywności w ramach ODF, bardzo chwalone przez uczniów, przygotowali i przeprowadzili: dr Magdalena Kozak, dr Ewa Odoj, prof. Anna Bugajska, dr Jakub Pruś, dr Jarosław Kucharski, dr Robert Grzywacz, dr Jacek Poznański, doktoranci Szkoły Doktorskiej: mgr Maciej Jemioł i mgr Maria Peszt, studenci z Koła Naukowego EIDOS: Wojciech Żak, Karol Wołk, Olga Zamojska, Bartosz Rybicki. Warto wspomnieć, że ODF był okazją do trafienia z informacją o filozofii i Uczelni do kilkudziesięciu szkół w południowej Polsce, szczególnie w Małopolsce i na Podkarpaciu. Ufamy, że takie wydarzenia, cyklicznie organizowane będą też owocować w najbliższych latach liczniejszymi grupami coraz lepszych studentów filozofii.
- Marcowa debata poświęcona etyce ekologicznej
Kolejna filozoficzna debata online, pt. „Moralne zobowiązania człowieka wobec środowiska”, skupiła się wokół niedawno wydanej książki dr hab. Dominiki Dzwonkowskiej prof. UKSW, zatytułowanej „Wprowadzenie do etyki środowiskowej” (Wydawnictwo Naukowe UKSW, Warszawa 2022). Podjęto problemy takie, jak etyczna ochrona środowiska przyrodniczego, etyka środowiskowa w Polsce, etyka ochrony zwierząt: prawa czy poprawa dobrostanu zwierząt. Wydarzenie zorganizowała i poprowadziła dr Magdalena Kozak, a w debacie udział wzięli: nestor polskiej filozoficznej refleksji nad ekologią, prof. Włodzimierz Tyburski (APS), dr hab. Helena Ciążela, prof. APS oraz dr hab. Zbigniew Wróblewski, prof. KUL. Debata odbyła się w środę, 29 marca, a jej zapis jest dostępny na youtube AIK: https://www.youtube.com/watch?v=MmJ1EHbAilY.
- Nowe filozoficzne podcasty, materiały wideo i webinary
Warto zwrócić uwagę na nowe materiały popularyzujące filozofię, etykę i logikę. Na kanale YouTube dr. Jakuba Prusia, "Logika codzienna", pojawiły się dwa materiały wideo zgłębiające ważne dla przeprowadzania rozumowań zagadnienie implikacji: "Dwa błędy odwracania implikacji i dwa prawa wnioskowania z implikacji" oraz „Myślisz, że rozumiesz implikację? Pomyśl jeszcze raz!”. W ramach projektu "Chrześcijański kapitał etyczny", kierowanego przez dr. hab. Piotra Duchlińskiego, prof. AIK 7 marca został rozpoczęty cykl ośmiu webinariów poświęconych problematyce różnych zagadnień etycznych, które mogą być poruszane przez nauczycieli w szkołach. Pierwszy webinar, pt. „O etyce, etykach i nauczaniu etyki w szkole” https://www.youtube.com/watch?v=DGEwk68bZTI zrealizowany przez dr. hab. Piotra Duchlińskiego, prof. AIK podejmuje refleksję nad naturą etyki, pracą etyków, a także skupia się na problemach przekazywania wiedzy etycznej młodym ludziom. Webinar ma na celu inspirowanie, prowokowanie do dyskusji i przemyśleń. Zachęcamy do promowania. W ramach projektu opublikowano też dwa podcasty: rozmowę z dr. Dariuszem Grzonką, pt. "Młodzi w sidłach kultury", https://www.youtube.com/watch?v=dr4GrAtUPTA oraz rozmowę z dr. Jarosławem Kucharskim, pt. „Co począć z pluralizmem” https://www.youtube.com/watch?v=hUaR1J66v2g